SK EN

84 % zamestnancov v Holandsku si počas práce môže ísť zabehať

Slováci si svoj čas prispôsobiť nedokážu. Zdravý životný štýl nie je iba aktuálny módny trend. Pozitívne vplýva na to, akí úspešní budeme vo svojej práci. Vedeli ste, že pravidelný šport môže zvýšiť produktivitu práce u ľudí až o 50 % oproti pracovnému výkonu tých, čo nešportujú?

Nielen strava, ale aj dostatočný odpočinok ovplyvňuje mieru vyčerpanosti a produktivitu práce. Pracovný psychológ Filip Ambróz hovorí, že „nedostatok oddychu sa prejaví na našom fyzickom a mentálnom výkone, sme pomalší a robíme viac chýb.“

Aj zamestnávateľ vie zvýšiť produktivitu zamestnancov. Ako?
Podľa nadácie Eurofound 39 % Slovákov udáva, že si môžu spraviť prestávku v práci kedykoľvek, 24 % udáva, že niekedy36 % nemá možnosť ovplyvniť čas a dĺžku prestávky. Pracovný psychológ Filip Ambróz štatistiky potvrdzuje. „Niektoré štúdie tvrdia, že naša produktivita je optimálna, ak pracujeme v intervaloch nie dlhších ako 90 minút. Z výskumu zároveň vieme, že, napríklad krátky 20-minútový spánok počas dňa zlepší naše kognitívne funkcie ako pamäť či pozornosť.  Pre náš organizmus nie je prirodzené podávať výkon nepretržite, napríklad 8 hodín denne. Naopak, pravidelný oddych sa zdá byť lepším kľúčom k našej produktivite.“ Zamestnávatelia môžu významne ovplyvniť produktivitu svojich zamestnancov výberom vhodných priestorov. Takmer na každom pracovisku nájdete miesto, ktoré zamestnanci využívajú na oddych. „Oddychové zóny sa osvedčujú práve vtedy, ak dokážu reflektovať potreby zamestnancov. Napríklad, ak pracujeme v open space priestoroch, „quiet rooms“ sú takmer nevyhnutnosťou.“

Zamestnávatelia na Slovensku si väčšinou uvedomujú dôležitosť odpočinku počas práce. “Veľmi často vychádzame v ústrety požiadavkám firiem na prispôsobenie kancelárií konkrétnym potrebám zamestnancov,“ uviedol Country Manager Operations Slovakia spoločnosti IMMOFINANZ, Peter Očovan.

Flexibilný čas, cesta k vyššej efektivite?
Až 64 % opýtaných mladých Slovákov do 35 rokov v prieskume uviedlo, že je pre nich ťažké nájsť si počas práce jednu či dve hodiny na to, aby sa postarali o svoje osobné záležitosti. Spolu s Českom a Čiernou Horou sa tak radíme medzi krajiny s najmenej flexibilným pracovným časom. Napríklad, v Holandsku udáva tento problém iba 16 % opýtaných. Holandsko zároveň patrí medzi európske krajiny s najvyššou produktivitou práce na hodinu. Filip Ambróz upozorňuje: „Každá z našich životných rolí na nás kladie nároky v zmysle času a energie a zároveň sa dostávajú do vzájomného konfliktu. Najčastejším príkladom je konflikt medzi prácou a súkromným životom, kedy nám dobré fungovanie v jednom bráni v uspokojivom fungovaní v druhom a rieši sa veľmi obtiažne. Nemôžete dramaticky obmedziť ani jedno, ani druhé bez nepríjemných následkov. Každé opatrenie, ktoré zamestnancom pomáha uspokojivo skĺbiť ich prácu s ďalšími povinnosťami či záujmami sa preto počíta. Príkladom môže byť dobrá občianska vybavenosť v okolí pracoviska.“
 
61 % Slovákov v práci vysedáva
Nielen pravidelné prestávky, ale aj aktívny oddych po práci je súčasťou princípu Work-Life-Balance, teda rovnováhy súkromného a pracovného života. Podľa prieskumu nadácie Eurofound až 26 % Slovákov má sedavé zamestnanie a 35 % udáva, že sedením strávi ¼ až ¾ času. Vedci už dávno odhalili, že zlý životný štýl znižuje pracovnú produktivitu a tiež úspech v kariérnom postupe. Tí, ktorí nešportujú, majú až o 50 % nižšiu produktivitu ako športovci. Najvyššia strata produktivity bola zaznamenaná u zamestnancov vo veku 30 až 39, čo je zároveň vek, kedy sú ľudia na vrchole svojich síl a kariéry. Množstvo ľudí však oponuje, že na šport nemajú čas. Aj tu môže pomôcť zamestnávateľ výberom vhodného miesta pracoviska a jeho vybavenosti.
 
„Zamestnanci, ktorí pracujú v administratívnych budovách Polus Towers, majú k dispozícii sprchy, strážené státie pre bicykle a bežeckú dráhu priamo na Kuchajde.Môžu tak vymeniť čas strávený v dopravných zápchach za beh či bicykel, napríklad cestou do práce,“ uviedol Peter Očovan.
 
V tesnej blízkosti sa nachádzajú tenisové kurty, plaváreň a relaxačná zóna okolo jazera Kuchajda, ktoré sa ponúkajú aj pre organizovanie spoločných športových aktivít v rámci firmy. Mnohí zamestnanci pracujúci vo vežiach hrajú futbal či beachvolejbal počas obednej prestávky, pred či po práci. Administratívne budovy Polus Towers patria k biznis centrám, ktoré poskytujú zamestnávateľom možnosť navrhnúť si veľkosť kancelárií a oddychové zóny presne podľa potrieb zamestnancov. Sú zároveň prepojené s nákupným centrom Polus City Center, kde si vybavia všetko potrebné na pošte, v banke a obchodoch, môžu zbehnúť na tréning do fitnescentra alebo si jednoducho oddýchnuť v niektorej z reštaurácií či v kine. V okolí sa tiež nachádzajú rôzne športoviská pre aktívny oddych.
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×