SK EN

Ako rýchlo dokáže letieť čmeliak?

Fery Reiner zo skupiny R2 Brothers sa svojou rýchlou hrou na cimbale pokúsi s piesňou Let čmeliaka o zápis do Slovenskej knihy rekordov.
O rýchlostné rekordy v hraní na hudobných nástrojoch sa snažia ľudia po celom svete. Pieseň Let čmeliaka od Nikolaia Rimsky-Korsakova je nielen technicky veľmi náročná, ale nabáda muzikantov k hre takej rýchlej, že s ňou môžu lámať rekordy. Napriek tomu, že je napísaná pre husle, po celom svete ju hrajú na rôznych nástrojoch. Hudobník Fery Reiner ju zahrá na cimbale. Bude tak prvý, kto sa pokúsi o cimbalový rekord na Slovensku.

„Ide o úplne nový cimbalový rekord, ktorým chcem dokázať, že cimbal patrí medzi najzmyselnejšie hudobné nástroje na svete. Musím sa priznať, že Let čmeliaka je naozaj veľmi ťažká a náročná skladba. Štandardne cvičím 3 hodiny denne, ale Let čmeliaka mi dal zabrať a namiesto troch hodín je to už pol roka minimálne 5 hodín,“ hovorí Fery Reiner z dua R2 Brothers.

Na priebeh výzvy bude dohliadať komisia zo Slovenskej knihy rekordov zodpovedná za oficiálne vytvorenie slovenského národného rekordu. Okrem tejto komisie bude prítomná aj hudobná komisia, ktorej súčasťou bude dirigent a člen skupiny Fragile, Braňo Kostka. Tlačovú konferenciu bude moderovať zabávač a moderátor Richard Vrablec (www.zabavac.sk).

Unikátny modrý cimbal
Nástroj, s ktorým sa Fery Reiner bude pokúšať o vytvorenie nového rekordu, je modrý cimbal – výnimočný nielen kvôli svojej atypickej farbe, ale aj vďaka najpevnejšej štruktúre viacerých typov dreva. Ide o novú generáciu rezieb, ktoré sú ručne vyrezávané s dôrazom na najmenší detail. Struny sú vyrobené z najkvalitnejšieho kovového vinutia, cimbal má preto ešte silnejší a efektnejší zvuk a tón. K cimbalu patria aj paličky – tie sú tiež modré, vytvorené z veľmi pevného dreva, špeciálnej vaty a cverny.

Nový štýl hudby
Skupina R2 Brothers funguje na Slovensku skoro dva roky. Podnetom pre jej založenie bolo preniesť cimbal do úplne nového svetla a žánru zároveň. Členovia skupiny chceli ľuďom ukázať, že cimbal sa dokáže uplatniť v rôznych hudobných žánroch, nielen vo folklóre. Fery Reiner sa teda rozhodlol, že spojí cimbal s bicími, basgitarou a klavírom, a bude hrať pop-rockové hity. Obaja bratia sa hudbou zaoberajú od útleho detstva. Fery Reiner je šiestou generáciou hudobníka s cimbalom. V repertoári R2 Brothers nájdete popové a rockové skladby, ale aj filmovú či klasickú hudbu – samozrejme, v modernom spojení s rockom.

Na koncertoch je na cimbale Fery sprevádzaný multižánrovou kapelou pozostávajúcou zo špičkových hudobníkov v zložení 2x gitara, bicie, klávesy, basgitara a prídavnou súčasťou je aj vlastné dámske sláčikové kvarteto či symfonický orchester.

www.R2Brothers.sk
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×