SK EN

Najčastejšie fotografované pamiatky sveta sú už odhalené! Identické zábery z Instagramu nás už však začínajú nudiť...

Eiffelova veža vedie v tomto rebríčku ako najviac fotografovaná pamiatka. Viac ako tretina záberov je však úplne rovnaká! Zaujímavé je, že Kalifova veža predbehla v tomto zozname aj Koloseum.
  • Rebríček 30 pamiatok, zostavený na základe údajov z Instragramu, vedie parížska ikona, pričom londýnsky Big Ben je s malým rozdielom na druhom mieste. Kalifova veža (Burdž Chalífa) bola odfotená a zdieľaná viac ako rímske Koloseum.
  • Ocenení cestovatelia-fotografi z celého sveta zostavili s použitím smartfónu Xperia XZ sériu úžasných fotografií ukazujúcich, ako jednotlivé pamiatky môžu vyzerať či už pri slabom osvetlení, alebo s trochou farby.
  • 85 % fotiek Machu Picchu je urobených z rovnakých miest, vďaka čomu je na Instagrame takmer pol milióna identických záberov.
  • Existuje stále väčšia túžba po nových a originálnych fotografiách, keďže až  47 % ľudí je už znudených zo stále rovnakých fotiek, no až 52 % ľudí dá "like" kompozícii, akú ešte nevideli.
  
30. máj 2017, Bratislava: Nový celosvetový* prieskum, ktorý dnes zverejnila spoločnosť Sony Mobile, ukázal 30 najviac fotografovaných pamiatok celého sveta – na čele zoznamu je Eiffelova veža a ďalej sú na ňom miesta ako Alhambra, Koloseum, Kalífova veža a Big Ben.
 
Prieskum #XperiaNewPerspectives ukázal, že viac ako polovica pamiatok zo zoznamu Top 30 je odfotená z troch rovnakých uhlov. Až 55 % cestovateľov hovorí, že by si svoj plán cesty naplánovali podľa fotografických príležitostí a zdá sa, že musíme svoje dovolenkové fotenie vylepšiť, aby sme svojich priateľov
 
nenudili. Až 47 % ľudí totiž uviedlo, že ich nudí pozerať sa na stále rovnaké tri zábery. A 52 % z nich dá "like" radšej fotke, ktorá je zaujímavá a hlavne, aj je to niečo, čo ešte nevideli.
 
Umiestnenie Eiffelovej veže na čele zoznamu možno nie je prekvapujúce, ale údaje, podľa ktorých 35 % fotografií tejto pamiatky bolo urobených z troch rovnakých uhlov, sú naozaj poučné. Medzi ďalšie pozoruhodné pamiatky, ktoré sa riadia týmto trendom, patrí Kristus Spasiteľ v Brazílii, kde je až 71 % záberov urobených z troch rovnakých uhlov, fontána Di Trevi v Taliansku (74 %), vrch Fuji v Japonsku (77 %) a Machu Picchu, kde až 85 % fotiek zverejnených na Instagrame bolo urobených z niekoľkých rovnakých miest.
 
Prieskum tiež dospel k záveru, že polovica opýtaných si vyberá dovolenku podľa dovolenkových fotiek iných a ďalších 45 % sa  pri hľadaní miest, ktoré chcú fotiť a navštevovať, inšpiruje Instagramom.
 
Spoločnosť Sony Mobile sa spojila s troma ocenenými cestovateľmi-fotografmi z celého sveta a vybavila ich smartfónom Sony Xperia XZ, aby navštívili niektoré popredné pamiatky a zachytili ich z nového pohľadu. Od záberov Kolosea pri slabom osvetlení po nerozmazané zábery davu okolo Eiffelovej veže – takto predviedli možnosti fotoaparátu v smartfóne Xperia XZ.
 
Tento prieskum poskytol skutočný pohľad na to, aké dôležité je fotenie pre naše dovolenkové zážitky a ako sú tieto dve veci nerozlučne spojené. Fotografia sa stala nevyhnutnou súčasťou pri akejkoľvek ceste – či už ide o krátky výlet do nejakej metropoly, dobrodružný výlet alebo jednoducho o ležanie na pláži. Vďaka kvalite fotoaparátu v našej Xperia XZ môžu cestovatelia získať jasné a nerozmazané fotky s reálnymi farbami a môžu vyskúšať aj skvelé možnosti fotoaparátu pri slabom osvetlení. Spoločnosť Sony Mobile tak dúfa, že novú generáciu fotografov takto inšpiruje k tomu, aby pri svojich cestách zachytávali nové perspektívy.

Vo svojom komentári o fantastických snímkach vytvorených smartfónom Xperia XZ a o správe s názvom New Perspectives, Scott Gray,  CEO Svetovej fotografickej organizácie, uviedol: „Oblasť fotografie sa za poslednú dekádu dramaticky zmenila a to najmä vďaka dostupnosti a kvalite fotoaparátov. Táto dostupnosť je ešte výraznejšia pri smartfónoch, keďže technológia v týchto smartfónoch s fotoaparátom ľuďom umožňuje zlepšovať ich fotenie, ale čo je tiež veľmi dôležité, majú dostatočné rozlíšenie, aby so svojimi zábermi mohli aj ďalej pracovať. Táto schopnosť zachytiť spontánnosť môže byť skutočnou výzvou pre kreativitu fotografa a zároveň poskytne divákovi jedinečné zábery. 
 
Je absolútne úžasné, že fotografi využívajú rôzne technológie a filtre, ale tieto jedinečnejšie zábery, aj keď možno vyžadujú úpravy, by mali byť dostatočné a nemali by vyžadovať výrazné vylepšenia. Vďaka tomu je totiž výsledkom prirodzenejšia fotografia.”
 
Ocenený cestovateľ-fotograf, Lluís Salvadó, ponúka svoje najlepšie tipy, ako toto leto fotiť s novou perspektívou.
 
1. Pohrajte sa s farbami a jasom. Je úžasné, ako rozmanito môže vyzerať rovnaký záber s použitím niekoľkých šikovných fotografických trikov.
2. Ak sa snažíte získať originálny záber, pohrajte sa s reflexnými povrchmi. Známu pamiatku môže transformovať aj trocha vody.
3. Hľadajte krásu v architektúre naokolo, nielen  v samotnej pamiatke. Konštrukčné prvky môžu mať veľmi umelecké  vlastnosti.
4. Vyskúšajte nový pohľad a urobte niekoľko záberov spod aj sponad objektu, nebojte sa experimentovať s kompozíciami.
5. Použite ľudí a ich siluety, ktoré do záberu vnesú pojem o mieste a čase, a pohrajte sa aj s neprirodzenou perspektívou.
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×