SK EN

Najlepší európsky ženský pétanque uvidia diváci počas Majstrovstiev Európy v Bratislave

Narastajúca popularita petangu na Slovensku, ako aj v celej strednej a východnej Európe, priviedla Slovenskú federáciu pétanque k predloženiu kandidatúry na usporiadanie európskeho šampionátu v Bratislave. Na jar tohto roka Európska konfederácia pétanque túto kandidatúru schválila. Slovensko sa tak po Slovinsku stane len druhou postsocialistickou krajinou, v ktorej sa uskutočnia kontinentálne ženské majstrovstvá v tomto stále rozšírenejšom športe.
Pôvodne francúzsky šport pétanque (v slovenčine aj petang) sa vo svojej modernej podobe rozšíril po celom svete. Každý druhý rok sa v ňom konajú majstrovstvá sveta aj Európy v kategórii mužov (trojíc), žien, juniorov aj veteránov. Len po druhýkrát v histórii sa však európsky šampionát žien uskutoční v niektorej z krajín strednej a východnej Európy. V termíne 8.- 11. septembra 2016 uvidí špičku európskeho ženského petangu Bratislava.   Hlavné mesto Slovenska a zároveň krajiny predsedajúcej Rade EÚ bude hostiť 8. Majstrovstvá Európy žien.

Narastajúca popularita petangu na Slovensku, ako aj v celej strednej a východnej Európe, priviedla Slovenskú federáciu pétanque k predloženiu kandidatúry na usporiadanie európskeho šampionátu v Bratislave. Na jar tohto roka Európska konfederácia pétanque túto kandidatúru schválila. Slovensko sa tak po Slovinsku stane len druhou postsocialistickou krajinou, v ktorej sa uskutočnia kontinentálne ženské majstrovstvá v tomto stále rozšírenejšom športe.

Domovským stánkom najlepších európskych hráčok sa v termíne 8.- 11. septembra stane Hant Aréna na bratislavských Pasienkoch. Očakáva sa účasť predbežne 32 európskych reprezentačných výberov, hrať sa bude vo formáte trojčlenných tímov s možnosťou striedania 4.hráča. Okrem súťaže družstiev bude paralelne prebiehať súťaž jednotlivcov v presnosti streľby. Po 2. hracom dni, čiže v sobotu, sa oddelí približne polovica úspešnejších tímov, ktorá bude ďalej pokračovať v hlavnom turnaji v boji o majstrovský titul. Druhá polovica tímov, ktorá sa v hlavnom turnaji do záverečných bojov neprebojuje, bude pokračovať v B-turnaji, tzv. Pohári národov. Titul európskeho šampióna z posledných ME z tureckého Mersinu  obhajuje tím Španielska, striebro Dánky. Bronzové medaily si naposledy rozdelili hráčky Nemecka a Belgicka.

Slovensko na poslednom šampionáte pred 2 rokmi skončilo celkovo na 25. mieste. V domácom prostredí o čo najlepší výsledok zabojuje víťazný tím z Majstrovstiev Slovenska v zložení:
Katarína Gajdošová (kapitánka tímu, klub: KLAP Senec)
Ivica Kadlečíková (Univerzum Bratislava)
Katarína Krajčovičová (KLAP Senec)
Mária Šimková (KLAP Senec)

V predvečer samotného šampionátu sa v Bratislave uskutoční aj kongres CEP (Európskej konfederácie), na ktorom sa zúčastnia prezidenti a zástupcovia jednotlivých národných európskych federácií. K najvýznamnejším bodom programu bude patriť schválenie aktivít smerujúcich k zaradeniu petangu ako aj ďalších guľových hier do programu Letných olympijských hier, ako aj prijatie Grécka a Chorvátska za svojho 36. a 37. člena. 

Za pozornosť určite stojí príprava ihrísk na palubovke športovej haly, ktorá bude technicky veľmi náročná. Tvoriť ju bude niekoľko špeciálnych vrstiev, ktoré musia vytvoriť dokonalý a vhodný podklad na hru petangu, zároveň však musia ochrániť pôvodnú basketbalovú palubovku Hant Arény. Slávnostné otvorenie je na programe vo štvrtok 8.9. o 11:00 na magistráte počas návštevy u primátora hl. mesta SR Bratislavy pána Iva Nesrovnala.  Prvé zápasy sa rozohrajú v piatok 9.9.2016 od 9:00hod., kvalifikácia v streľbe začína už deň pred tým o 17:00hod. Šampionát vyvrcholí finálovým duelom v nedeľu, 11.9., so začiatkom o 16:00 hodine. Usporiadanie Majstrovstiev Európy žien by mohlo byť ďalším impulzom pre rozširovanie petangu v regióne strednej Európy. Zároveň by mal ďalším dôkazom otvorenosti mesta a krajiny v období predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Obrazový stream bude možné sledovať na celom kontinente na stanici huste.tv.

Majstrovstvá Európy žien 2016 sa uskutočnia pod záštitou primátora hl. mesta Slovenskej republiky Bratislavy pána Iva Nesrovnala. Partnermi ME sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Bratislavský samosprávny kraj.     

Viac info na oficiálnej web stránke šampionátu: www.petanquebratislava.com.
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×