SK EN

UNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na Ukrajine

Výťažok z peňazí slovenských darcov podporí humanitárnu pomoc deťom, ktoré zažívajú dennodenne následky ozbrojeného konfliktu.
Na východe Ukrajiny zúri ozbrojený konflikt. UNICEF Slovensko sa preto rozhodol pomôcť deťom v tejto oblasti Vianočnou zbierkou.

Bratislava - Slovenský výbor pre UNICEF vyhlásil tradičnú Vianočnú zbierku, tento rok sa bude pomáhať deťom na Ukrajine. Výťažok z peňazí slovenských darcov podporí humanitárnu pomoc deťom, ktoré zažívajú dennodenne následky ozbrojeného konfliktu. „Počas našej cesty na Ukrajinu sme situáciu, v ktorej deti žijú, videli na vlastné oči. S blížiacou sa zimou a pri nekončiacom konflikte sa dá očakávať, že deti a ich rodiny znova čakajú ťažké mesiace. Preto sme sa rozhodli podporovať Vianočnou zbierku práve ich,“ vysvetlila projektová manažérka UNICEF Erika Szabóová.
Vianočná zbierka UNICEF potrvá od 5. decembra do 18. decembra. Vo vybraných slovenských mestách bude možné prispieť v uliciach dobrovoľníkom UNICEF ľubovoľnou sumou, za ktorú darcovia získajú nálepku v tvare snehovej vločky.
Východnú časť krajiny stále sužuje pretrvávajúci ozbrojený konflikt, pri ktorom trpia aj deti. Od roku 2014 vzali nekončiace boje nevinným deťom strechu nad hlavou, pokojný život, ba dokonca aj rodinu a priateľov. Okrem strachu a stresu, ktorý zažívajú, im konflikt ničí domovy a školy a prejavujú sa u nich psychologické traumy. V oblasti konfliktu je problém aj so zásobovaním vrátane dodávok tepla.
 
Pomoc UNICEF na Ukrajine v číslach
Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny zasiahol život viac ako 580 000 detí. V roku 2015 prišlo o život 20 detí a 40 bolo zranených. Viac ako 200 000 detí muselo opustiť svoje domovy a jedna z piatich škôl bola zničená.
V rámci aktívnej pomoci poskytol UNICEF: 
-        viac ako 46 000 deťom psychosociálnu podporu
-        odborne vyškolil takmer 5 000 učiteľov tak, aby dokázali u detí rozpoznať príznaky depresie
-        1,6 miliónu ľudí poskytol pitnú vodu a viac ako 164-tisíc deťom a dospelým základné hygienické potreby
-        200 000 deťom rozdali školské potreby
-        okolo 280 000 detí informovali o rizikách  nášľapných mín a nevybuchnutej munície
-        4,7 miliónu detí poskytol vakcíny proti obrne
-        počas zimy pri nefunkčných dodávkach tepla trpia deti a ich rodiny

UNICEF
Od roku 1946 je UNICEF svetovým lídrom pre ochranu detí. Pre deti pracuje v 190 krajinách sveta, pomáha im prežiť a prosperovať od raného detstva po dospievanie. UNICEF je najväčší svetový poskytovateľ vakcín pre chudobné krajiny, podporuje zdravie a výživu detí, kvalitné základné vzdelanie pre všetkých chlapcov a dievčatá a ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. UNICEF je financovaný výhradne z dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, firiem, nadácií a vlád a globálne až 93% používa priamo na programy pomoci deťom, 4% tvoria administratívne a 3% programové náklady.
Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi. Usilujeme tiež o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa na Slovensku – advokačnou činnosťou, iniciatívou Baby Friendly Hospital, projektom Linka detskej istoty a školskými vzdelávacími programami. www.unicef.sk

 
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×