SK EN

UNICEF ukáže skutočný význam vzdelávania detí počas krízy

Organizácia UNICEF v spolupráci s Európskou úniou odštartovala európsku kampaň zameranú na vzdelávanie detí v oblastiach zasiahnutých krízami, ako sú konflikty či prírodné katastrofy. Ku kampani sa pridalo aj Slovensko, v rámci kampane sa zameria najmä na dôležitosť vzdelávania detí na Ukrajine
Aj v oblastiach zasiahnutých krízou je vzdelávanie detí dôležité, chce na to poukázať aktuálna spoločná kampaň UNICEF a EÚ. V siedmich európskych krajinách spustili v pondelok 16. mája kampaň s názvom #EmergencyLessons, na Slovensku ju oficiálne odštartovali dnes v Bratislave ambasádori projektu. UNICEF si za tváre kampane zvolil tanečníka Jara Bekra, ktorý je vyslancom dobrej vôle UNICEF, ako aj influencera a mladého ambasádora Samuela Majdeka z portálu refresher.sk, ktorý sa bude prihovárať mladým ľuďom prostredníctvom sociálnych sietí.

„Vzdelanie je kľúčové pre všetky deti. Škola je pre ne v mnohom rovnako dôležitá ako napríklad rodina. Ja som vo veku týchto detí rozmýšľal nad tým, či ísť hrať futbal alebo hokej, oni riešia veci, nad ktorými by deti nemali vôbec rozmýšľať. Zaslúžia si, aby sa ich život vrátil čím skôr do normálu,“ vyhlásil ambasádor Jaro Bekr. Súhlasí s ním aj influencer kampane. „Bez vzdelania by som prišiel nielen o mnoho dôležitých vedomostí, ale aj o príležitosť byť tým, kým som. Vďaka škole som spoznal svet aj ľudí, bez ktorých si už život neviem predstaviť. Táto kampaň mi v mnohom otvorila oči a teším sa, že som jej súčasťou,“ dodal Samuel Majdek. Vzdelávanie je pre dieťa kľúčové. Je preň rovnako dôležité ako napríklad výživa či lieky. Európska komisia v súčasnosti venuje vzdelávaniu v kríze 4% z celkového humanitárneho rozpočtu EÚ, ide o najmenej financovanú humanitárnu oblasť. Globálne sa len 2% fondov z humanitárnych zbierok použijú na vzdelanie. „Vzdelanie zachraňuje deťom v krízových oblastiach život. Škola pre nich predstavuje útočisko, pocit bezpečia a  istoty, ktorú potrebujú,“ vysvetlila projektová manažérka UNICEF Monika Sasaráková. Kampaň odštartovalo prvé video priamo z krízových oblastí, slovenskú verziu aj s Jarom Bekrom nájdete na https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1126753487375834/.

UNICEF a EÚ nazvali projekt ako #Emergency Lessons a chce ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Projekt bude prebiehať v siedmich európskych a siedmich partnerských krajinách zasiahnutých krízou. Cieľom kampane je poukázať na rozdiely vo vnímaní školy a vzdelávania u mladých Európanov a u detí žijúcich v krízových krajinách. Pre Slovensko je partnerskou krajinou Ukrajina, ktorá je mu najbližšia geograficky. Zatiaľ čo na Slovensku vnímajú deti školu ako niečo nudné a samozrejmé, pre ukrajinské deti predstavuje škola bezpečné miesto a priestor, kde dokážu zabudnúť na hrôzy, ktoré museli prežiť počas konfliktu.

Tieto oblasti nedávno navštívil aj britský herec Orlando Bloom, ako vyslanec dobrej vôle Detského fondu OSN (UNICEF). Herec sa stretol s deťmi, ktoré trpia následkami konfliktu. „Stretol som deti ako jedenásťročnú Lianu, ktorá sa skrývala v pivnici školy takmer dva týždne, v mrazivom počasí, bez svetla a vykurovania. Strely zatiaľ devastovali triedu nad ňou," povedal Bloom po návšteve. Aktuálna kampaň Emergency Lessons bude prebiehať od mája do decembra a jej súčasťou bude aj návšteva slovenského tímu v oblastiach Ukrajiny, ktoré boli zasiahnuté konfliktom.


#EmergencyLessons" kampaň zdôrazňuje dôležitosť vzdelávania detí v konfliktných a katastrofou zasiahnutých oblastiach

Európska únia a UNICEF dnes spustili novú kampaň #EmergencyLessons, aby upozornili na nevyhnutnosť vzdelávania detí v oblastiach postihnutých krízou.
 Kampaň na rozšírenie povedomia verejnosti má za cieľ osloviť 20 miliónov Európanov, hlavne do 25 rokov, v Grécku, Maďarsku, Írsku, Taliansku, Slovinsku, Slovensku a v Spojenom kráľovstve prostredníctvom sociálnych médií. Chce inšpirovať ľudí, aby v mene miliónov detí a mládeže, ktorých vzdelávanie prerušila kríza, pozdvihli svoje hlasy. 
 
Kampaň #EmergencyLessons vychádza zo skutočných príbehov detí žijúcich v krízových situáciách v Guinei, Iraku, Nepále a na Ukrajine.  Ich príbehy o prekážkach, ktorým čelia, len aby sa vzdelávali, jasne dokazujú, prečo by sa mali naďalej učiť. V nasledujúcich siedmich mesiacoch zverejníme jednotlivé príbehy na sociálnych sieťach s označením #EmergencyLessons. Zlepšíme tak povedomie, pochopenie a podporu pomedzi Európanmi. 
 „Mladí ľudia najlepšie chápu, prečo vzdelanie hrá dôležitú úlohu dnes aj neskôr v ich budúcnosti.  Kto iný si je viac vedomý toho, že ich zajtrajšok závisí od toho, čo sa naučia dnes? Kto má väčší nárok žiadať, aby im svet poskytol zručnosti potrebné na vybudovanie lepšieho sveta? Závisí od toho naša budúcnosť," povedal výkonný riaditeľ UNICEF, Anthony Lake.
 
462 miliónov detí, takmer každé štvrté dieťa v školskom veku, žije v 35 krajinách postihnutých krízou, vrátane približne 75 miliónov detí, ktoré zúfalo potrebujú podporu v oblasti vzdelávania.  
 Deti, ktoré nechodia do školy, nie len zameškajú učivo a premárnia svoje možnosti , ale podliehajú väčším rizikám zneužívania, vykorisťovania a náboru ozbrojenými silami.  Školy poskytujú deťom bezpečné útočisko pred hrozbami a krízami. 
 Medzi ostatné prínosy chodenia do školy, ktoré kampaň podporuje, patrí budovanie priateľstiev, pocit stability, ktorý prináša každodenná rutina a učitelia podporujúci deti v prekonaní traumy.
 „V Európe berieme školu ako samozrejmosť a zabúdame, akú dôležitú úlohu hrá v živote dieťaťa, hlavne v období, keď sa okolo nich rúca celý svet," uviedol Európsky komisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie, Christos Stylianides.
 „Dúfame, že kampaň pomôže Európanom lepšie pochopiť, prečo je vzdelanie v krízových situáciách rovnako dôležité ako prístup k jedlu, vode, vakcínam a prístreškom.”
 
Mnoho celebrít podporuje kampaň #EmergencyLessons. Patrí k nim napríklad talianska astronautka z Európskej vesmírnej agentúry - Samantha Cristoforetti, slovinský basketbalista Boštjan Nachbar, maďarská moderátorka a redaktorka Kriszta D. Tóth, ako aj slovenský tanečník Jaro Bekr. 
 

Galéria

DSC_5488.jpg
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×