SK EN

Vedecky potvrdené: Pred Covid-19 pomôže ochrániť sprej vyrábaný na Slovensku

Počty novonakazených ľudí koronavírusom lámu rekordy každý deň. Účinná a bezpečná prevencia sa však už takmer desaťročie nachádza na pultoch lekární. Vedecká štúdia potvrdila vysoký preventívny účinok roztoku na báze cistu krétskeho. Tento rastlinný extrakt môže mať množstvo výhod pri použití ako protivírusový prípravok, a to bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Roztok sa predáva ako ústny sprej pod názvom VIROSTOP a vyrába sa priamo na Slovensku.
Účinnosť roztoku VIROSTOP ako prevencie preukázali testy na zvieracích bunkových tkanivách pod vedením významného maďarského virológa Dr. Istvána Jankovicsa. „Testovali sme roztok VIROSTOP, ktorý sme aplikovali na koronavírusom Covid-19 infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok VIROSTOP, ktorý okrem neho obsahuje výťažky zo šalvie lekárskej, echinacei purpurovej, aceroly a citrusových bioflavonoidov, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive, pričom roztok VIROSTOP vykazoval vyššiu účinnosť ako samotný extrakt cista,“ vysvetlil Jankovics, niekdajší hlavný lekár Národného laboratória pre chrípku WHO. Produkt je tak podľa odborníka schopný predchádzať infekcii a lokalizovať ju.

Na Slovensku vyrábané spreje do nosa a úst sú na trhu už deväť rokov a využívajú sa ako prevencia voči chrípke. Za ten čas sa predalo viac ako 1 500 000 kusov VIROSTOP-u a neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Po tom, ako ich predaj po vypuknutí pandémie v marci a apríli rekordne stúpol, rozhodol sa výrobca Herb-Pharma Corporation s.r.o., ktorý je súčasťou švajčiarskeho holdingu Herb-Pharma AG, zistiť, či by bol VIROSTOP tak úspešný aj pri zmierňovanej pandémii. 
 
O spoločnosti
Skupina Herb-Pharma funguje od  90. rokov 20. storočia. Ide o holding tvorený z viacerých firiem. Materská firma Herb-Pharma AG sídli v švajčiarskom Zürichu. Má postavenie finančného investora a je držiteľkou licencií a receptúr. Spoločnosť sa zaoberá výrobou farmaceutík, výživových doplnkov, zdravotníckych pomôcok či kozmetických prípravkov. Na Slovensku, vo Veľkých Ludinciach, pôsobí dcérska firma skupiny pod názvom Herb-Pharma Corporation s.r.o. Tá má svoju organizačnú zložku aj v Českej republike s označením Herb-Pharma Corporation s.r.o. odštěpný závod. V Maďarsku zas pod slovenskú dcérsku firmu spadá Fytofontana Kft.
Spoločnosť Herb-Pharma AG kladie dôraz na produkciu prírodných a biotechnologických výrobkov. Prevádzkuje vlastné vývojové a výrobné pracoviská, kde pôsobí tím vedcov, biológov, lekárov, farmaceutov a chemikov.
 
Dr. István Jankovics
Pôsobil ako hlavný odborník pri vývoji produktu VIROSTOP. Ide o maďarského medzinárodne uznávaného vedca,  lekára, virológa a mikrobiológa. Od ukončenia štúdia medicíny v roku 1979 sa venuje vírusu chrípky. Podieľal sa na výrobe a kontrole chrípkových vakcín. Počas svojej vedeckej kariéry pôsobil na univerzite vo Viedni, na Katedre virológie, ale aj na Katedre biotechnológie na Pasteurovom inštitúte v Paríži. V roku 2011 zastával post hlavného lekára Národného laboratória pre chrípku WHO. Desaťročie tiež pracoval v Národnom centre pre verejné zdravotníctvo a v Národnom centre pre epidemiológiu v Budapešti, kde pôsobil na vedúcich pozíciách. Od roku 1989 riadi epidemiologický a virologický dohľad nad vírusom chrípky v Maďarsku. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení.
 

Galéria

šalvia lekárska.jpg
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×