SK EN

Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

Zatiaľ čo si vitamíny a minerály ako céčko, déčko, horčík alebo zinok našli svoje miesto v našich poličkách, vitamín K2 je u nás stále novinka. Pritom je veľmi dôležitý pre udržanie silných kostí a zdravých ciev a v zahraničí si už získal milióny nadšencov.

Vitamín K2 pre pevné kosti
Naša kostra neustále mení a obnovuje, preto je veľmi dôležité jej pravidelne dodávať dostatok vápnika. Už od detstva nám hovorili, že pre silné kosti a zdravé zuby treba piť mlieko. Áno, mlieko je celkom slušným zdrojom vápnika, no ten sa sám do kostí nedostane. Pre tento proces je nevyhnutý práve vitamín K2, ktorý zaistí presun vápnika z krvi a ciev do kostí a tým ich posilňuje.

Vitamín K2 pre zdravé cievy
Naše cievy fungujú ako obrovská transportná sieť, ktorá sa tiahne naprieč celým telom. Pokiaľ chceme túto sieť udržať čistú, nezanesenú a voľnú pre našu krv, je dôležité zaistiť správnu hladinu vápnika v krvi. Ten je veľmi dôležitý pre naše kosti, ale v cievach ho nesmieme mať príliš mnoho. Vitamín K2 odvádza vápnik z ciev do kostí a prispieva tak k normálnej zrážanlivosti krvi a udržaniu zdravého krvného obehu.

Potrebujú ho aj budúce mamičky
Vitamín K2 je dôležitý nielen pre aktívnych a starších ľudí, ale aj pre budúce mamičky. Jeho prísun je  nevyhnutný predovšetkým v treťom trimestri tehotenstva. Prestupuje totiž cez placentu a ovplyvňuje tak správny rast a vývoj kostí a zúbkov dieťatka. Preto je potrebné, aby ho mala matka dostatok.
Aj po narodení bábätka treba dbať na dostatok vitamínu K2, pretože sa dostáva aj do materského mlieka a prostredníctvom neho potom k bábätku. „Novorodenci a dojčatá nemajú črevá dostatočne „osídlené“ batériami tvoriace vitamín K a počas dojčenia zväčša neprijmú adekvátne množstvo. Aj preto sa v súčasnosti každému novorodencovi podáva do svalu po narodení vitamín K ako prevencia krvácavej choroby novorodenca,“ vysvetľuje výživová špecialistka Janka Trebulová.

Ocenený Nobelovou cenou
Vitamín K objavil pred viac ako 70 rokmi významný dánsky vedec Henrik Dam. Za tento objav získal Nobelovu cenu za medicínu už v roku 1943. No dôležitosť vitamínu K vzrástla len v posledných rokoch, kedy vzrástol počet  ľudí trpiacich ochorením kostí a ciev.
V mnohých krajinách sa stali výživové doplnky s vitamínom K doslova hitom. V USA bol dokonca vyhlásený za najlepší vitamín a v Austrálii bol určitú dobu úplne vypredaný.

Kde ho nájdeme?
Vitamín K2 je v bežnej strave veľmi vzácny. V malých množstvách sa vyskytuje v brokolici, špenáte, pečeni, hovädzom mäse, vajciach, mlieku alebo v rôznych syroch. Môžeme ho nájsť aj v živočíšnych tukoch alebo rastlinných olejoch.
Odporúčaná denná dávka vitamínu K2 je podľa zdravotníckych organizácií 75 μg. Získať túto dávku ale nie je vôbec jednoduché. Museli by ste denne vypiť 5 litrov mlieka alebo zjesť 4,4 kilogramov hovädzieho masa. Preto sa odporúča dopĺňať si zásoby vitamínu K2 formou výživových doplnkov.

Vitamín K2 od NaturaMed Pharmaceuticals
Potrebné množstvo vitamínu nájdete aj v kvalitnom výživovom doplnku Vitamín K2 od NaturaMed Pharmaceuticals. Pri výrobe tohto produktu sa používa prírodná zložka VitaMK7®, čo je najúčinnejšia forma vitamínu K2. Získava sa kvasením kultúry Bacillus subtilis, ktorá sa nachádza v natto. Ide o pokrm z fermentovaných sójových bôbov a v japonskej tradičnej medicíne sa používa už dlhé stáročia.

Vitamín K2 od NaturaMedu obsahuje pre ešte lepší účinok aj vitamín D3. Ten podporuje a spevňuje štruktúru kostí a významne prispieva k vstrebávaniu vápnika a fosforu v tele. Vápnik a fosfor sú minerály, ktoré sú dôležité pre normálnu funkciu kostry a pevné zuby. Vďaka tejto kombinácii je produkt Vitamín K2 veľmi účinným pomocníkom v prevencii proti zlomeninám, ale tiež pomáha zachovať silu zubov, svalov, čistí cievy a podporuje funkcie imunitného systému. Užíva sa 1x denne, no pre väčší účinok možno užiť aj 2 kapsuly. Neobsahuje žiadne chemikálie ani konzervačné látky a je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy.
 
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×